Novosti|

Udruga PUKS – Podrška u kriznim situacijama organizirala je tribinu „Više od dijagnoze“ u srijedu, 24. 5. 2017. godine u prostorijama Lokalnog volonterskog centra u Belišću. Tribina je bila namijenjena osobito ženama koje su u procesu liječenja ili oporavka od maligne bolesti.

Želeći podržati kampanju „Lila tjedan – budi sebi prva“ koju je prošlog tjedna proveo portal za podršku ženama koje boluju od malignih bolesti „Nismo same“, gošća tribine bila je prof. Lidija Domorad, koja je otvoreno i bez zadrške progovorila o vlastitom putu suočavanja s dijagnozom karcinoma, procesu liječenja i prihvaćanja novog stila života te o konačnoj pobjedi opake bolesti.

Tribinu je otvorila Matea Sučić, bacc. med. tech. suočivši slušateljstvo s najnovijim, zapanjujućim podatcima o  broju oboljelih žena od karcinoma u našoj domovini. Kao zdravstveni djelatnik koji se svakodnevno susreće s različitim oboljelim osobama i njihovim dijagnozama, skrenula je pažnju na važnost rane dijagnostike kao i na važnost podrške koju osobe oboljele od karcinoma trebaju od svoje okoline, ali i medicinskog osoblja. Nakon njezinog izlaganja, slušatelji su mogli čuti dirljivu i ohrabrujuću životnu priču prof. Lidije Domorad nakon kojeg je slušateljstvo postavljalo pitanja za raspravu.

Budući da smo posebno htjeli naglasiti važnost podrške i osobnih resursa u liječenju, od prof. Domorad smo mogli saznati da je od presudne važnosti suočavanje s vlastitom smrtnošću koje svaka osoba mora učiniti sama sa sobom i naći načina da odluči preživjeti. Kad osoba donese odluku o preživljavanju slijedi promjena životnih navika koja ide za tim da se potakne tijelo na opravak. To znači prije svega informirati se o dijagnozi, njezinoj prognozi, upoznati što može unaprijediti bolest, a što može ubrzati oporavak i tome se posvetiti. U skladu s tim dolazi i odluka o prioritetima, jer kada je preživljavanje u pitanju čovjek sam sebi mora biti na prvom mjestu. Valja se okružiti osobama koje su u sličnoj situaciji i s njima provoditi vrijeme razvijajući zdrave životne navike. Budući da prof. Domorad svoju dijagnozu nije krila, njezine su fotografije na društvenim mrežama u svim fazama liječenja duhovito komentirane. Kad je riječ o podršci okoline prof. Domorad je naglasila da se ljudi boje osoba s karcinomom te da unatoč velikom broju oboljelih maligna bolest na neki način postaje tabu temom. Ipak najvažnija podrška su uz vlastitu obitelj i prijatelje su upravo oni koji su i sami preboljeli sve faze bolesti i od kojih je i sama mogla saznati brojne informacije koje su joj puno pomogle tijekom liječenja. „Kad jednom shvatite da ste smrtna bića i da ćete jednom umrijeti, ne sada, ali svakako jednom, onda vam ostane samo i uistinu živjeti!“ rekla je prof. Domorad na kraju svog inspirativnog i motivirajućeg svjedočanstva.

Nakon njezinog izlaganja, svaka od sudionica tribine dobila je zahvalnicu za sudjelovanje na tribini s popisom deset navika osoba koje su preboljele karcinom kao poticaj za osobni rast i razvoj te povećanje kvalitete života.

Prof. Lidija Domorad je vjeroučiteljica, kolumnistica portala „Vjera i djela“ te velika zaljubljenica u prirodu i ljepote života.

Ovom tribinom udruga PUKS – Podrška u kriznim situacijama željela je skrenuti pažnju na dostojanstvo i vrijednost ljudske osobe i onda kada je suočena s teškom bolešću. Bolest može odrediti osobu, ali se ne smije i ne treba poistovjetiti s njom. Čovjek nije njegova dijagnoza, čovjek je neizmjerno više od nje.

Tribina je provedena u sklopu projekta „4P za sretan i ispunjen život“, a partneri u projektu su Grad Belišće i Osječko-baranjska županija. Sljedeća aktivnost u ovom projektu bit će namijenjena umirovljenicima, a održat će se tijekom lipnja.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content