Novosti|

63. školsko/međugradsko natjecanje mladih tehničara održano je za učenike od 5. do 8. razreda, za H i P kategoriju, 2. i 3. veljače 2021. godine u Domu tehnike Valpovo.

Na natjecanju je sudjelovalo 25 učenika uz pridržavanje svih epidemioloških mjera: dezinfekcija ruku i prostora, distanca, zaštitne maske, mjerenje temperature, u većini kategorija sudjelovali učenici iz istog razreda, natjecanje održano u dva dana.

Natjecanje je započelo u 8 sati po sljedećem rasporedu:

­pisana provjera znanja iz predmeta tehnička kultura za razred koji učenik pohađa (30 minuta) – 30 bodova

­izrada tehničke tvorevine (60 minuta) – 50 bodova

­predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja (do 5 minuta) – 20 bodova.

Učenici su se natjecali u sljedećim kategorijama i postigli ove rezultate:

85 – Modelarstvo i maketarstvo – 5. razred (Biljana Pantoš)

Naziv djela: KOŠNICA

1.       Tin  Begović
2.       Teo  Krznarić
3.       Anja  Bajić

86 – Graditeljstvo – 6. razred (Biljana Pantoš)

Naziv djela: STUPOVI

1.       Marin Šafranko
2.       Ella  Kraus
3.       Laura  Vanek

92 – Fotografija – 5. do 8. razreda  (Goran Kupčerić, Dragan Francuz)

CTK Valpovo-Belišće

Naziv djela: TMURAN DAN

1.       Sara    Ađić
2.       Ivana  Matoković
3.       Lucija Topalović

92 – Fotografija – 5. do 8. razzreda  (Goran Kupčerić, Dragan Francuz)

Fotoklub Valpovo

Naziv djela: TMURAN DAN

1.       Lucija Špoljarić
2.       Leona Škrinjar
3.       Vita Jergović

423 – Automatika – 5. do 8. razreda (Marijan Antolović, Tomislav Kudeljnjak)

Naziv djela: Model Morseovog primopredajnika

1.       Matko  Varžić
2.       Fabijan Medved
3.       Matej Grgec

424 – Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina – 5. do 8. r (Biljana Pantoš)

OŠ Valpovo

Naziv djela: Dječja igračka ljuljačka

1.       Nino   Lendarić
2.       Šimun Vidošić
3.       Stipe  Vučetić

424 – Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina – 5. do 8. r (Biljana Pantoš, Davor Milošević, Bojan Fuderer)

CTK Valpovo-Belišće

Naziv djela: Dječja igračka ljuljačka

1.       Fran    Šimić
2.       Lovro Špoljarić
3.       Vlaho Ilić

Prvoplasirani očekuju poziv za županijski nivo natjecanja.

Hvala svima koji su sudjelovali u organizaciji natjecanja.

Tehničke aktivnosti znatno pridonose razvoju znanja, vještina, samostalnosti i odgovornosti učenika, a natjecanje mladih tehničara omogućuje afirmaciju darovitih i talentiranih učenika i time pridonosi njihovom ranom otkrivanju.

Sudjelujući u natjecanju mladih tehničara učenici već u osnovnoj školi stječu ozbiljna iskustva iz područja tehnike i tehnologije, što ih može motivirati za izbor budućega inženjerskog zvanja ili nastavak karijere u tehničkom području. Na taj se način učenici usmjeravaju u STEM području, što se ostvaruje rukovanjem različitim strojevima, alatima i priborom, izborom i obradom materijala, sastavljanjem i programiranjem sklopovlja, pri čemu natjecatelj izrađuje tehničku tvorevinu prema zadanoj dokumentaciji, koju potom predstavlja pred ocjenjivačkim povjerenstvom.

Natjecanje mladih tehničara organiziraju i provode Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatska zajednica tehničke kulture, županijski i gradski uredi za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu, županijske i gradske zajednice tehničke kulture te udruge tehničke kulture. Natjecanje se provodi na temelju redovitog, izbornog i izvannastavnog programa tehničke kulture te programa dodatne nastave sadržane u Hrvatskom nacionalnom obrazovnom standardu i programima posebnih tehničkih kompetencija (znanje, vještine, samostalnost i odgovornost) koje se stječu u izvannastavnom i izvanškolskom programu tehničke kulture.

Učenici se natječu u dvanaest područja tehničke kulture unutar dviju kategorija:

H-kategorija (natjecanje se provodi po Hrvatskom nacionalnom obrazovnom standardu za tehničku kulturu u osnovnoj školi – HNOS) i

P-kategorija (natjecanje se provodi po programu za posebna područja tehničke kulture, a organizatori natjecanja i smotre na školskoj/klupskoj razini su povjerenstva u osnovnim školama i udrugama tehničke kulture).

Područja natjecanja u H-kategoriji su: maketarstvo i modelarstvo (V. razred), graditeljstvo (VI. razred), obrada materijala (VII. razred), strojarske konstrukcije (VII. razred), elektrotehnika (VIII. razred), elektronika (VIII. razred) i robotika (V. do VIII. razred).

U P-kategoriji učenici od V. do VIII. razreda pokazuju svoje kompetencije u sljedećim područjima: automatika, fotografija, modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina, radiokomunikacije i robotsko spašavanje žrtve.

Dragan Francuz, tajnik

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content